Nasza szkoła uzyskała pierwsze miejsce w projekcie „Aktywna szkoła z klimatem

 i zdrową atmosferą” i w nagrodę wzięła udział 29 września 2023 r. w wycieczce do kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni Pątnów.

Celem wycieczki do elektrowni było zapoznanie uczniów z przebiegiem procesu wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego, maszynami i urządzeniami w nim stosowanymi oraz systemami automatyki, służącymi do sterowania i kontroli pracy bloku energetycznego.

Zwiedzanie zakładu rozpoczęło się od działu nawęglania, w którym uczniowie zobaczyli przesypownię węgla brunatnego dowożonego wagonami kolejowymi z kopalni odkrywkowych. Pracownik elektrowni pokazał elementy systemu odsiarczania spalin i omówił sposób przetwarzania szkodliwych dla środowiska związków chemicznych zawartych 

w spalinach na surowiec używany do produkcji gipsu. Trasa wycieczki prowadziła do najnowszego bloku energetycznego elektrowni. Pracownik opowiedział uczniom o działaniu

 i roli poszczególnych grup urządzeń technologicznych w elektrowni oraz pokazał jak wygląda system wizualizacji, sterowania i nadzoru bloku energetycznego.  Atrakcją wycieczki  był wjazd windą na ostatni poziom bloku energetycznego i spacer po zawieszonym na wysokości 100 m, wykonanym z ażurowych krat, pomoście technicznym nad kotłownią. Ostatni  etap wycieczki stanowił  taras widokowy umieszczony na dachu bloku energetycznego, z którego rozpościerały się piękne widoki na miasto Konin, na okoliczne miejscowości, lasy i jeziora.

Kolejny etapem wycieczki była kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego, olbrzymi dół w ziemi ma głębokość 45-50 metrów, powierzchni 800 ha.

Ze względu na wydobycie całej ilości pokładów węgla brunatnego kopalnia ta niedługo zostanie zalana dużą ilością wody.

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą wycieczkę.

Opiekunowie wycieczki:

mgr inż. R. Jasiński, mgr inż. Ewelina Peplińska, p. B. Pawłowska