Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie współpracuje ze Stowarzyszeniem Wspólnota Bona Fide w Poznaniu w realizacji projektu pn. „Aktywna Szkoła z klimatem i zdrową atmosferą”, finansowanym z Funduszy EOG (fundusze norweskie) w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Projekt realizowany od 12 lutego 2022 r. do 30 września 2023 r. przez 16 wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które zostały zakwalifikowane w wyniku konkursu zakłada działania ograniczające zjawiska smogu oraz niekorzystnych zmian klimatu. Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczyciel Roman Jasiński, który w kwietniu 2022 roku odbył w Poznaniu dwa szkolenia tematyczne prowadzone przez Stowarzyszeniem Wspólnota Bona Fide w Poznaniu we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym (NASK) w Warszawie oraz Polskim Alarmem Smogowym.

       Na wstępie realizacji projektu nasi uczniowie wzięli udział w tworzeniu spotu reklamującego projekt.

       W programie projektu zaplanowano realizację lekcji na temat zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatu dla uczniów naszej szkoły. Łącznie odbyły się 32 lekcje prowadzone przez specjalistów z zakresu niekorzystnych zmian klimatu i zjawiska smogu w Polsce.  W maju (na temat zmian klimatu) oraz w listopadzie i grudniu 2022 r. (na temat smogu) wzięli w nich udział uczniowie wszystkich klas naszej szkoły.

       W okresie wakacyjnym, w wyniku wizyt monitorujących,  opracowano dokumenty dotyczące możliwości zainstalowania systemów: fotowoltaicznego oraz odzyskiwania wody opadowej i „wody szarej” na terenie ZSCKR w Brzostowie.

       Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji ostatniego zadania Projektu: aktywizujące działania w formie konkursu. Rywalizujące szkoły mają za zadanie spełnienie dwóch obowiązkowych i dwóch dodatkowych działań do wyboru. Są to między innymi: zorganizowanie debaty szkolnej dotyczącej problemu smogu lub zmiany klimatu, stworzenie kodeksu z postulatami antysmogowymi i proklimatycznymi oraz przekazanie go organowi prowadzącemu i gminie, stworzenie wideoklipu, konkurs plastyczny, akcja sadzenia drzew i inne zaproponowane przez uczestników wcześniej skonsultowane z mentorem przypisanym do grupy realizującej.

       Pokłosiem projektu jest także nawiązanie współpracy z Kcyńskim Alarmem Smogowym, którego przedstawiciel pan Maciej Rusnarczyk – jeden z wykładowców realizujących lekcje o smogu – zainstaluje 12 grudnia br. na terenie szkoły Mobilne Płuca, które w okresie 2 tygodni zbadają stan miejscowej atmosfery. To samo urządzenie, za aprobatą Wójta Gminy, zostanie na kolejne dwa tygodnie przewiezione do Miasteczka Krajeńskiego.

Roman Jasiński