Dożynki, czyli Święto Plonów mają swoje korzenie w czasach kiedy rytm życia wyznaczała natura, a człowiek nie tylko korzystał z jej darów, ale przede wszystkim szanował ją i czcił za jej potęgę i szczodrość. Dzisiaj różnie bywa z respektowaniem jej praw. Jedno jednak się nie zmieniło. Na wsiach wciąż przyroda ma swoje święto. Raz w roku, po żniwach, Ci którzy uprawiają ziemię i wszyscy, którzy żyją ściślej związani z rytmem przyrody, dziękują za obfitość plonów. Z tej okazji plecie się i święci wieńce z kłosów zbóż, organizuje kolorowy korowód i huczną zabawę na cześć matki natury.

W tym roku nasza gmina była gospodarzem dożynek całego powiatu pilskiego. Szkoły, z wiadomych względów nie mogło zabraknąć przy organizacji takiego święta. Nasza niezawodna ekipa gastronomiczna wykarmiła ponad setkę oficjalnie zaproszonych gości. Na szkolnym stoisku każdy mógł natomiast kupić frykasy:  pierogi, gołąbki, krokiety, szare kluski ziemniaczane z kapustą oraz chleb ze smalcem i ogórkiem. Nie mogło zabraknąć jogurtu naturalnego wykonywanego przez uczniów według tradycyjnej receptury i promującego nasz Erasmusowy projekt.

Pogoda nas nie rozpieszczała – od rana padał deszcz. Jednak wraz z oficialnym rozpoczęciem imprezy wyszło słońce. Najładniejszym wieńcem w gminie Miasteczko okazał się ten wykonany prze mieszkanki Brzostowa. W powiecie wygrał natomiast wieniec z Czajcza. Brzostowo było trzecie. Nasz szkolny wieniec nie brał udziału w konkursie, ale gbyby brał na pewno by wygrał ;).

Ulotki promujące założenia projektu Erasmus plus oraz nasz szkolny-domowy jogurt 🙂