Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” #1Marca. Tego dnia w 1951 roku, w Warszawie w więzieniu na Mokotowie, rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość – ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pług” i jego współpracowników: Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Komuniści zakopali ich ciała w nieznanym miejscu.

Święto zostało zainicjowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku i miało być „wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”. W tym roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy po raz 10.

W Dniu Żołnierzy Niezłomnych 1 marca, udostępniamy poniżej link do koncertu – widowiska „Młodzi Niezłomnym” zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok.

https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0&feature=youtu.be.

Emisja koncertu odbędzie się również w poniedziałek 1 marca w Programie I Polskiego Radia o godz. 20:05.