Dzisiejsze zajęcia praktyczne klasy III TR odbyły się w bardzo ciekawym miejscu. Klasa wraz z opiekunami wyjechała do gospodarstwa rolnego prowadzącego m.in., niszową w naszym kraju,  produkcję mleka koziego.  „AGRO-DANMIS” Gramowscy Sp. J. – gospodarstwo z siedzibą w Bukowcu powstało w 1995 roku. Łączna powierzchnia gruntów gospodarstwa wynosi 860 ha. Spółka, oprócz wspomnianej produkcji mleka koziego, zajmuje się działalnością w zakresie produkcji roślinnej oraz zwierzęcej (także bydła). Należy dodać, że Spółka prowadzi skup mleka oraz jego przetwórstwo wraz z dystrybucją  mleka koziego w Polsce i za granicą.

Po przyjeździe, goście zostali miło powitani i oprowadzeni po ogromnym gospodarstwie.  Przewodnik udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania bardzo wyczerpująco, dzięki czemu uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę.

Obecnie, na terenie gospodarstwa, utrzymywane jest stado kóz w ilości 1200 szt. dojnych, ale jak się dowiedzieliśmy, w przyszłości właściciel planuje powiększyć stado do docelowej ilości 8000 szt. Kozy nie są hodowane w czystej rasie, ale posiadają przewagę genów kozy saaneńskiej.  Jest to największa hodowla kóz w całej Polsce.

Wracając do przetwórstwa, należy wspomnieć, że Spółka cieszy się ogromnym zbytem na produkty pochodzenia koziego, nie tylko na rynku krajowym, ale też zagranicznym.  Działalność została zauważona i doceniona wieloma nagrodami i wyróżnieniami m.in. POLSKI PRODUCENT ŻYWNOŚCI 2003, PRODUKT Z PRZYSZŁOŚCIĄ 2005/07/08, Puchar Prezesa ANR i wiele innych.

Nie zapomnijmy, że „AGRO-DANMIS” Gramowscy SP. J. posiada wdrożony system HACCP oraz BRC. Produkty posiadają znak „Poznaj Dobrą Żywność” przyznany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Swoje wyroby Spółka kieruje głównie do osób dotkniętych skazą białkową, dla których alternatywnym źródłem wielu witamin jest kozie mleko.  Z każdym krokiem wzrasta liczba osób, dla których wyroby z mleka koziego stanowią źródło naturalnej, ekologicznej i zdrowej diety.

Serdecznie zapraszamy na stronę Spółki i zachęcamy do odkrycia produktów, jakie oferuje nam „AGRO-DANMIS” – www.danmis.com.pl

W. Warpiński

III TR